SONY SEL24F14GM 24MM F1.4 GM LENS
image 0
Our Shop Products
Model: SO-LEN SEL24F14GM
Combining a favored wide-angle focal length with an especially bright design, the FE 24mm f/1.4 GM from Sony is a fast, versatile lens well-suited to landscape, nature, and street photography. Its wide-but-usable perspective is complemented by the f/1.4 maximum aperture, which excels in low-light conditions and also offers increased control over depth of field. The optical design incorporates three extra-low dispersion elements to reduce chromatic aberrations and two XA (extreme aspherical) elements, which significantly control spherical aberrations for a high degree of image sharpness and clarity. Additionally, a Nano AR coating has been applied to limit ghosting and lens flare for increased contrast and color fidelity when working in strong lighting conditions.
Qty
Share this on
Focal Length 24mm
Maximum Aperture f/1.4
Minimum Aperture f/16
Lens Mount Sony E
Format Compatibility Full-Frame
Angle of View 84°
Minimum Focus Distance 9.45" / 24 cm
Maximum Magnification 0.17x
Optical Design 13 Elements in 10 Groups
Diaphragm Blades 11, Rounded
Focus Type Autofocus
Image Stabilization None
Filter Size 67 mm (Front)
Dimensions (ø x L) 2.97 x 3.64" / 75.4 x 92.4 mm